Dolar Yeniden Yükselişe Geçti: Ekonominin Merkezinde Bozgun!

ABD ekonomisine ilişkin olumlu veriler ve Fed’in tutanaklarıyla birlikte Dolar Endeksi, son bir buçuk ayın en büyük haftalık artışını gördü.

ABD’de ticari faaliyet, iki yılı aşkın bir sürenin en yüksek seviyesine ulaştı. İmalat sektöründe girdi fiyatlarında artışlar gözlendi.

FAİZ İNDİRİMİ BEKLENTİLERİ AZALIYOR

Swap piyasaları, Fed’in faiz indirimi beklentilerinin azaldığını işaret ediyor. Analistler, faiz indirimine ilişkin beklentilerin Aralık ayına kadar ertelendiğini belirtiyor.

Federal Reserve’in tutanakları, politika yapıcılar arasında faiz oranlarının enflasyonu kontrol etmede yeterince etkili olup olmadığı konusunda fikir ayrılığı olduğunu gösterdi. Bu durum, yatırımcıların faiz indirimi beklentilerini değiştirdi.

DOLAR YÜKSELİŞİNİ SÜRDÜRÜYOR

Dolar Endeksi, ABD ekonomisine güvenle birlikte yükselişini sürdürüyor. Özellikle Japon yenine karşı güçlü bir performans sergiliyor.

Euro, Avrupa’daki ücret artışlarıyla bir miktar destek bulsa da, ECB’nin faiz indirimine yönelik beklentilerde zayıflama görülüyor.

Asya’da döviz piyasaları ılımlı bir seyir izlerken, borsalarda düşüş yaşandı. Çin, Tayvan çevresinde savaş oyunlarını sürdürüyor.

ABD EKONOMİSİNDE GENİŞLEME SÜRÜYOR

ABD’de imalat ve hizmet sektörlerini izleyen PMI endeksi, genişlemeye işaret ediyor. Bu durum, doların güçlenmesine katkı sağlıyor.

Wall Street hisse endeksleri, güçlü dolar ve faiz endişeleriyle Perşembe gecesi kayıplar yaşadı.

DOLAR ENDEKSİNDE BÜYÜK ARTIŞ

Dolar Endeksi, son bir buçuk ayın en büyük haftalık artışını yaşayarak yükselişini sürdürdü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir